Beschrijving incidenten categorie
Ontruiming heeft vooral betrekking op gebouwen. Het cruciale aspect van (brand)veiligheid van gebouwen is de mogelijkheid voor het zelfstandig en veilig vluchten in geval van brand of een ander incident. Veelal wordt een ontruiming in gang gezet nadat een ontruimingsalarminstallatie in werking is getreden. De ontruiming wordt dan veelal gecoördineerd door een bedrijfshulpverleningsorganisatie. Ook kan een ontruiming plaatsvinden op last van de politie. Daarbij kan sprake zijn van een ontruiming van een gebouw, maar ook van een gebied.
Bij evacuatie gaat het om een grootschalige ontruiming van gebieden, zoals het geval is bij een overstroming of een natuurbrand. In tegenstelling tot bij een ontruiming is er bij een evacuatie vaak geen sprake van een acute dreigingen kan men de dreiging enige tijd vooraf aan zien komen. Een gecoördineerde evacuatie start na een formele toestemming van een daarvoor bevoegde bestuurder, doorgaans de Burgemeester.
Communicatie in beeld
Crisiscommunicatie bij incidenten
Het doel van crisiscommunicatie bij grootschalige evacuatie is:
Hieronder volgen enkele rapporten waarin de communicatie tijdens incidenten waarbij mensen zijn geevacueerd of ontruimd is beschreven.
Overstroming en evacuatie bij VUmc 8 september 2016 Par. 3.5
COT: Onderzoeksrapport brand de Geinsche Hof p. 27-30
Landelijke documenten
IFV: Crisiscommunicatietips voor incidenten bij evenementen
IFV: Crisiscommunicatietips voor paniek in menigte (vluchtende mensenmassa)
Min. I&M: Nationaal Crisisplan Hoogwater en Overstromingen Par. 6.3
Gerelateerde dossier(items) Kennisplein IFVDossier ontruiming en evacuatie
Dossier water en evacuatie
VB: Handreiking Impactanalyse Ernstige Wateroverlast en Overstromingen
IFV: Onderzoeksrapport Brand in de Notenhout
Partners bij incidenten met grootschalige evacuatie of ontruiming