Auteurs: Roy Johannink, Rolie Tromp
Na brandstichtingen in ’t Zandt (2007) en Veendam (2010) vindt in de provincie Groningen vanaf medio april 2012 opnieuw een reeks brandstichtingen plaats. In het centrum van Winschoten worden tot medio oktober van dat jaar diverse panden in brand gestoken. Doelwit zijn leegstaande panden, zowel bedrijfspanden als woningen. De branden zorgen voor veel onrust onder de bewoners van Winschoten. Op dinsdag 2 oktober 2012 kondigt de burgemeester van Oldambt, waar Winschoten onder valt, een noodverordening af voor de binnenstad. Het aantal branden ligt op dat moment al op zestien.
Dit hoofdstuk richt zich op de communicatie tijdens de zoektocht naar de dader(s) van de brandstichtingen. Welke mogelijkheden zijn er qua communicatie in zogenoemde ‘seriële gevallen’ (een reeks van gelijksoortige incidenten), waarbij vooraf onbekend is of en wanneer er een einde aan komt?
Dit hoofdstuk komt uit de Lessen uit crises en mini crises in 2012 van het lectoraat Crisisbeheersing. De terugblik op crises uit 2012 biedt inzicht in de bestuurlijke en operationele dilemma’s van de situaties afzonderlijk en daarmee lessen voor de crisisbeheersing. Het geeft ook aan wat verschillende gemeenschappen in 2012 zoal bezighield en hoe bestuurders en hulpdiensten hiermee omgingen. In deze publicatie worden twintig bijzondere gebeurtenissen uit het jaar 2012 beschreven en beschouwd. De publicatie is de eerste editie in de reeks Lessen uit Crises en mini-crises.