Auteurs: Roy Johannink en Annet Ponjee
Op 5 november 2012 plaatst de Twentsche Courant Tubantia de enige en algemene kennisgeving van het overlijden van Tim Ribberink. Uit de rouwadvertentie blijkt dat Tim zichzelf van het leven heeftberoofd, omdat hij slachtoffer was van pestgedrag. In eerste instantie lijkt deze trieste gebeurtenis een persoonlijke aangelegenheid te zijn van de ouders, familie en naasten van Tim. Echter, de vermoedelijke aanleiding van Tims overlijden veroorzaakt de nodige beroering in desamenleving.
In deze bijdrage staat de vraag centraal welke rol een gemeente bij gebeurtenissen als deze heeft; gebeurtenissen met een vrijwel uitsluitend persoonlijk karakter, die een maatschappelijke impact op de (lokale) samenleving blijken te hebben. Heeft de gemeente in dezen überhaupt een rol? En zo ja, wat is dan die rol? Wat doe je als gemeente wel en wat doe je niet?
Dit hoofdstuk komt uit de Lessen uit crises en mini crises in 2012 van het lectoraat Crisisbeheersing. De terugblik op crises uit 2012 biedt inzicht in de bestuurlijke en operationele dilemma’s van de situaties afzonderlijk en daarmee lessen voor de crisisbeheersing. Het geeft ook aan wat verschillende gemeenschappen in 2012 zoal bezighield en hoe bestuurders en hulpdiensten hiermee omgingen. In deze publicatie worden twintig bijzondere gebeurtenissen uit het jaar 2012 beschreven en beschouwd. De publicatie is de eerste editie in de reeks Lessen uit Crises en mini-crises.