Meer toegankelijke modus inschakelen
Meer toegankelijke modus uitschakelen
Aanmelden
Kennisplein
Momenteel geselecteerd
Onderzoek
Opleidingen
Examens
Kennisevents
Inkoop en materieel
Het lijkt erop dat er geen JavaScript is ingeschakeld bij uw browser. Schakel JavaScript in en probeer het opnieuw.
Over het IFV
Werken bij
Nieuws
Mijn.IFV
Webshop
Contact
English
Volg ons
Het lijkt erop dat er geen JavaScript is ingeschakeld bij uw browser. Schakel JavaScript in en probeer het opnieuw.
Terug
Standaardisatie en architectuur (IM)
Beschrijving
Publicaties
Links
HTMLcontent
Dit dossier behandelt standaardisatie en architectuur in informatiemanagement. Informatie bestaat uit betekenisvolle gegevens die door de werkprocessen ‘stromen’, in dit geval in de veiligheidsketen. Informatiemanagement is het slim omgaan met het hebben en delen van informatie om een zo goed mogelijk resultaat te bereiken. Om dit ‘slim’ te kunnen doen, zijn standaardisatie en architectuur noodzakelijk. Deze onderwerpen worden door velen als moeilijk begrijpbaar ervaren, vanwege hun abstracte karakter en ‘onzichtbaarheid’ in de praktijk.
Standaardiseren
is: keuzes maken in middelen om processen beter te kunnen uitvoeren. Het is dus nooit een doel op zich, maar is zelf ondersteunend. Bijvoorbeeld: Omdat we het stopcontact (middel)
hebben gestandaardiseerd, kunnen we de stekker van onze laptop overal in Nederland in de muur ‘prikken’; we kunnen zo plaatsonafhankelijk werken (proces). Tegelijkertijd illustreert het voorbeeld hoe moeilijk standaardisatie is, want in het buitenland bestaan weer andere standaarden voor het stopcontact. Het lastige van standaarden is dan ook dat er zoveel van zijn. De laatste jaren worden standaarden wel steeds vaker op Europees of Wereldwijd niveau ontworpen en vastgesteld. Zo is er inmiddels een wereldwijde standaard voor de afmetingen van een vrachtcontainer. Qua informatiemanagement is standaardisatie nog in een relatief pril stadium, omdat de mogelijkheden van ICT nog steeds exponentieel toenemen en standaarden dus snel verouderen.
Architectuur
bestaat uit de ontwerpprincipes om een product optimaal te kunnen realiseren. We hebben allemaal een beeld bij de ar
chitectuur van een gebouw (vorm en functie), maar ook een wijk kent een architectuur, waarin rekening wordt gehouden met woonfunctie, bodemgebruik, voorzieningen, etc. Zo is architectuur (als set ontwerpprincipes) ook toe te passen op informatiesystemen. Die bestaan uit software, hardware, gegevens, procedures en gebruikers; alleen volgens uitgedachte ontwerpprincipes (architectuur) is hier een zinvol geheel van te maken. Op het onderwerp Informatiemanagement bestaan er internationale consortia die trachten wereldwijd architectuurprincipes te standaardiseren. Helaas resulteert dit vooral in een oerwoud aan architectuurprincipes en standaarden.
TABcontent2
TABcontent3
TABcontent4
TABcontent5
TABcontent6
TABcontent7
Actueel
Kennisplein - VeRA 2.0 Veiligheidsregio Referentie Architectuur Samenwerking door samenhang in informatievoorziening binnen de veiligheidsregio's
Kennisplein - NORA, Nederlandse Overheid Referentie Architectuur 3.0
Kennisplein - Symbolenset Rampenbestrijding en Grootschalig Optreden
Kennisplein - GEMMA informatiearchitectuur Gemeenten
Kennisplein - Informatiebeleid Veiligheid van BZK
Partners
Veiligheidsberaad
Gerelateerde Dossiers
Informatiebeleid (IM)
Netcentrisch Werken
Bekijk ook